Pożyczka od bliskich lepsza od szybkiej pożyczki pozabankowej?

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której wręcz desperacko potrzebuje pieniędzy. I chociaż na rynku znajduje się niezliczenie wiele ofert pożyczek oraz kredytów, wiele osób nadal decyduje się prosić o pieniądze u rodziny lub przyjaciół. Niejednokrotnie powodem jest negatywna historia kredytowa, czasami chęć zaoszczędzenia pieniędzy.

Taki układ ma swoje zalety, ale w żaden sposób nie neutralizują one licznych niedogodności. W dzisiejszym artykule przedstawiamy powody, dla których powinieneś unikać pożyczki prywatnej od rodziny i znajomych. 

splash
Finbo
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

500 - 12.000 zł
Min 30 dni
7.2-513.9%
nawet w 3 min.
Do 5000zł dla nowych klientów
Wygodna rejestracja
Pieniądze nawet w 15 minut
WNIOSEK shield-ok-icon
splash
Smartney
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

3.000 - 60.000 zł
6 - 60 miesięcy
15.38-37.17%
kilka minut
Nawet 60 000 zł na okres do 5 lat
Niskie oprocentowanie
Bez zbędnych zaświadczeń
WNIOSEK shield-ok-icon

Wakacje pożyczkowe

splash
Zaplo
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

1.000 - 5.000 zł
3 - 3 miesiące
0%
kilka minut
Bez zaświadczeń
Wakacje pożyczkowe
Wygodne raty
WNIOSEK shield-ok-icon

Pożyczka 0%

AXI Card
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

500 - 3.500 zł
Min 30 dni
0-83.54%
kilka minut
3500 zł
Odnawialny limit
Również dla osób z negatywną historią BIK i BIG
WNIOSEK shield-ok-icon
Wandoo
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

100 - 8.000 zł
Min 30 dni
517.31%
kilka minut
Pierwsza pożyczka do 3000zł
Chwilówka bez BIK
Opcja refinansowania
WNIOSEK shield-ok-icon

Pierwsza za darmo

Pożyczka Plus
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

600 - 10.000 zł
30 - 45 dni
0-1965%
do 24h
Szybko i wygodnie
Dostępna możliwość refinansowania
Do 10000zł dla stałych klientów
WNIOSEK shield-ok-icon
hapipozyczki
Kwota pożyczki
Okres słaty
RRSO
Czas odpowiedzi

2.000 - 15.000 zł
6 - 24 miesięcy
8.94-9.81%
natychmiast
Pożyczka długoterminowa
Wakacje kredytowe
Opcja odroczenia spłaty
WNIOSEK shield-ok-icon

W pogoni za darmową pożyczką internetową

Pomimo bogactwa ofert wiele osób wciąż wybiera pożyczanie od rodziców i przyjaciół, głównie dlatego, że w ten sposób zyskują darmową pożyczkę. Rodzina raczej nie naliczy odsetek, ani nie zarząda dodatkowych prowizji lub zastawu. Tym samym koszty pożyczki wynoszą tyle, co nic, a przynajmniej patrząc na wszystko od strony czysto materialnej.

private loan.jpg

W praktyce pożyczanie od rodziny lub znajomych ma jednak wysoki koszt osobisty i może się wiązać z poświęceniem dobrych relacji, które dotychczas łączyły nas z tymi osobami. Wiele osób spośród tych, które wcześniej skorzystały z takiego rozwiązania, może dziś potwierdzić, że pożyczanie komuś bliskiemu lub od kogoś bliskiego to zły pomysł. Zwłaszcza w przypadku, gdy wiodącą motywacją jest wcześniej wspomniana darmowa pożyczka. 

W dzisiejszych czasach wiele firm oferuje pożyczkę bez dodatkowych opłat dla nowych klientów. Dlaczego zatem nie zwrócić się do profesjonalnego przedsiębiorstwa?

SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY POŻYCZEK ONLINE

Problemy ze spłatą pożyczki a relacje z rodziną

Pożyczka u bliskiej osoby nie musi sprawiać kłopotów, jeśli dotrzymujesz ustalonych warunków zarówno Ty jak i druga strona. Nie zawsze się to udaje, co może potęgować napięcie. Zdarza się, że osoba która pożyczyła nam gotówkę sama jej niespodziewanie potrzebuje i wtedy zwraca się z prośbą o szybszą spłatę zaciągniętego długu. Kwestie finansowe w rodzinie z reguły wiążą się z dodatkowymi emocjami i mogą znacząco wpływać na nasze relacje. 

Biorąc pożyczkę musisz upewnić się, że jesteś w stanie ją spłacić, jednak nie zapominaj, dlaczego w ogóle jej potrzebowałeś. Niewykluczone, że już w trakcie spłaty znowu pojawi się podobny problem, co może doprowadzić do opóźnień. W takiej sytuacji szybko może dojść do zwarcia pomiędzy tobą a pożyczającą ci osobą, zwłaszcza, gdy będziesz wydawać pieniądze na cele w mniemaniu tej osoby zbędne. Warto zatem zaoszczędzić sobie wzajemnych oskarżeń oraz niechęci i skorzystać z innej opcji niż pożyczka u rodziny lub przyjaciół.

..

Kiedy nie masz innego wyjścia

Jeśli pożyczka u rodziny albo znajomych jest dla ciebie ostatnią deską ratunku, przemyśl to dobrze. Kierując się wyłącznie sympatią możesz łatwo zaniedbać istotne kwestie. Musisz zatem podejść do tego z chłodną głową, tak jak w przypadku pożyczek za pośrednictwem firm pozabankowych. Takie przedsiębiorstwa oferują dziś konkurencyjne, korzystne i tanie pożyczki, dzięki czemu nie tracisz fortuny na prowizje i odsetki.

Z pożyczkami mogą być związane dodatkowe opłaty, ale jednocześnie pożyczasz od niezależnej firmy, która nie ingeruje w twoje życie prywatne w trakcie spłaty zadłużenia ani nie wpływa na relacje rodzinne. Jeżeli zatem pożyczasz od bliskich, nie zapomnij o pisemnej umowie.

Wybierając tradycyjną pożyczkę od jednej z prezentowanych na MoreBanker.pl możesz uniknąć nerwowej atmosfery, kłótni i problemów. Nie bez powodu często mówi się, żeby nie mieszać relacji zawodowych (lub finansowych) z tymi osobistymi. 

Nasz artykuł oczywiście zakłada negatywny scenariusz w sytuacji, gdy pożyczasz od rodziny lub znajomych. Nie zmienia to faktu, że gra nie jest warta ryzyka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele korzystnych ofert można znaleźć na rynku. Nawet jeśli twoje relacje ocierają się o ideał, nie warto kusić losu. Możesz wziąć pożyczkę u profesjonalistów i cieszyć się nienaruszonymi relacjami z twoimi bliskimi. 
notifyImg

Wpisz swój e-mail i sprawdź ofertę oraz porady dotyczące pożyczki:

Kontynuuj bez adresu email

Regulamin