Piramida finansowa
Co to jest piramida finansowa?
Oszukańcza struktura inwestycyjna, w której rzekomo wypracowane zyski wypłaca się dotychczasowym inwestorom ze środków wnoszonych przez nowych klientów, co zmniejsza podejrzenia co do jej charakteru i nielegalności działania. W praktyce organizator piramidy finansowej nie inwestuje powierzonych mu środków, nie ma licencji na prowadzenie działalności na rynku finansowym i zazwyczaj stosuje tzw. kreatywną księgowość. Potencjalni klienci są zachęcani do inwestowania obietnicą wysokich zysków, które mają być zapewnione przez (w rzeczywistości pozorne) inwestycje w określone rodzaje aktywów (np. nieruchomości, metale szlachetne). Organizowanie piramid finansowych stanowi tzw. nieuczciwą praktykę i jest zakazane przez prawo. Piramidy finansowe są skazane na bankructwo, gdyż ich działalność wymaga stałego dopływu nowych uczestników, czego nie można zapewnić.
Czytaj dalej poniżej
W Morebanker.pl dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Ci doskonały przegląd opcji kredytowych. Poszczególne pożyczki klasyfikujemy według takich czynników, jak popularność, warunki pożyczki i nasza prowizja. Otrzymujemy wynagrodzenie za wysyłanie klientów do partnerów.
Jak się nie wpaść w pułapkę piramid finansowych?
Zanim powierzymy komuś nasze oszczędności, weźmy pod uwagę następujące czynniki:
1. Transparentność zasad
Aby nie wpaść w pułapkę piramid finansowych, kierować się należy jedną zasadą: transparentności działań. Dobre finanse to zrozumiałe finanse. Tak jak nie podpisujesz umowy kredytowej, której nie rozumiesz, tak samo nie wchodź w inwestycje z instytucjami, które prowadzą nie do końca jasną politykę finansowania i czerpania zysków. Zasady zarówno pozyskiwania dochodów jak i inwestycji oraz pomnażania zainwestowanej kwoty powinny być jasne i przejrzyste. Zrozumiałe dla wszystkich stron. Jeśli cokolwiek budzi Twoją wątpliwość lub niepokój – zaufaj intuicji i nie wchodź w niepewny interes.
2. Sprawdzaj
Jeśli mimo wszystko chcesz zainwestować pieniądze w podmiot, który przekonuje Cię o swojej wiarygodności, sprawdź koniecznie czy jego działalność jest oparta na zezwoleniu Komisji Nadzoru Finansowego lub jej zagranicznego wiarygodnego odpowiednika. KNF prowadzi też wykaz firm, które uważa za podejrzane – lepiej się upewnić.
3. Inwestuj tylko w to, co możesz zobaczyć
Jeśli inwestujesz w złoto, to tylko w certyfikowane sztabki które możesz dotknąć, przechować i spieniężyć w dowolnym momencie. Unikaj jak ognia certyfikatów na złoto i metale szlachetne lub jakiejkolwiek innej formy zastępczej. Jeśli nie masz głowy do finansów i skomplikowanych analiz, inwestuj w najbardziej popularne produkty finansowe, które zostaną przypisane do twojego indywidualnego portfela inwestycyjnego lub otrzymasz je fizycznie: akcje, obligacje, kruszec w sztabkach lub bulionówkach. Inwestuj w to, co widzisz, co rozumiesz i co jest dla Ciebie jasne.
4. Nie ma szybkich i łatwych pieniędzy
Im większe bowiem „obiecane zyski”, tym większe ryzyko inwestycyjne. Nie ma szybkich pieniędzy nie obarczonych żadnym ryzykiem. To jak z szybkimi pożyczkami w instytucjach parabankowych, prowadzących wyłącznie do pętli zadłużenia. Warto o tym pamiętać.