Lån penge billigt online på Morebanker

Odsetki

Odsetki to opłaty doliczane do kwoty podstawowej pożyczki w danym okresie na podstawie wysokości oprocentowania (stopy procentowej). Jest to niejako cena, jaką pożyczkobiorca musi zapłacić, aby uzyskać pieniądze.

Oprocentowanie jest liczone w procentach od kwoty podstawowej pożyczki. Tym samym stanowi dodatkowy dług, który pożyczkobiorca musi uregulować wobec wierzyciela. Naliczanie odsetek zazwyczaj następuje każdego miesiąca, jednak może odbywać się z większą częstotliwością i w takich przypadkach będzie to wyszczególnione w umowie o pożyczkę.

W przypadku zaległości w spłacie odsetek, następuje ich kapitalizacja, czyli anatocyzm. Innymi słowy, naliczane są odsetki od zaległych odsetek. System prawny w Polsce chroni dłużników przed nadmiernymi obciążeniami za sprawą zakazu anatocyzmu. Tym samym naliczanie “odsetek od odsetek” możliwe jest wyłącznie w wyjątkowych przypadkach.

Jeśli jesteś zainteresowany zestawieniem kosztów związanych z odsetkami dla danej kwoty pożyczki, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora pożyczkowego. W swoich obliczeniach może on uwzględnić także odsetki składane.

notifyImg

Wpisz swój e-mail i sprawdź ofertę oraz porady dotyczące pożyczk:

Kontynuuj bez adresu email

Regulamin