Jak znaleźć właściwą pożyczkę?

Pożyczanie nigdy nie było prostsze. Istnieje wiele firm pożyczkowych, które oferują pieniądze na miejscu, bez zbędnych formalności. Jednak to, jak łatwo można uzyskać pożyczkę, nie powinno uśpić czujności. Nie daj się więc namawiać do zaciągnięcia pierwszej pożyczki, jaką znajdziesz. To odpowiedzialna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na Twoją sytuację życiową, nawet przez kilka najbliższych lat. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak pożyczyć Ci pieniądze. Mamy nadzieję, że nie tylko ułatwią one podjęcie decyzji, ale także umożliwią dokonanie optymalnego wyboru, który zaprocentuje w przyszłości. 


Inny rodzaj pożyczki

W ostatnim czasie zauważamy rosnące zainteresowanie crowdlendingiem, który z dnia na dzień zyskuje na popularności. Czym zatem jest crowdlending? Crowdlending polega na pożyczaniu pieniędzy osobom prywatnym poprzez grupy osób które w ten sposób inwestują swoje pieniądze. Sposobem na inwestowanie pieniędzy poprzez crowdlenging jest korzystanie z dedykowanych do tego platform crowdlendingowch. Dobre platformy crowdlendingowe można znaleźć na stronie porównania Najlepsza platform crowdlendingowych 

1. Upewnij się, że stać Cię na pożyczkę

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu przede wszystkim oceń, czy możesz sobie na to pozwolić. Pożyczka to zazwyczaj coś więcej niż tylko kwota podstawowa. Do tego dochodzą prowizje, opłaty startowe czy raty, do których doliczane są odsetki na podstawie oprocentowania. Dlatego musisz mieć pewność, że posiadasz środki niezbędne do terminowego uregulowania zadłużenia. W przeciwnym razie możesz doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji. 

Czym dokładnie jest budżet?

W arkuszu zestawienia budżetu uwzględniasz stałe dochody (wynagrodzenie i ewentualną pomoc publiczną) oraz stałe wydatki (czynsz, rachunki za zużycie itp.) w ujęciu miesięcznym. Pamiętaj też o wszelkich spłatach istniejących kredytów i pożyczek, jeśli je posiadasz. Powinny być po stronie regularnych miesięcznych wydatków. Następnie odliczasz wszystkie wydatki od całkowitego dochodu. W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, ile pieniędzy masz do dyspozycji każdego miesiąca. 

Pamiętaj o innych wydatkach

Podczas obliczania budżetu pamiętaj również o wydatkach na żywność, prezenty i inne. Planując wydatki, możesz spróbować ustalić stałą pulę przeznaczoną na te cele. Po prostu sprawdź, ile wydałeś na nie w ciągu ostatnich 3 miesięcy i zmierz średnią.

Coś do uratowania

Dobrym pomysłem może być odłożenie pewnej kwoty na „nagłe wypadki”. Taki fundusz może dać nam dodatkowy spokój w przypadku nieoczekiwanych okoliczności. Nawet jeśli nie musisz wydawać pieniędzy, możesz uznać je za swój własny fundusz oszczędnościowy. Jeśli co miesiąc odłożysz niewielką kwotę, możesz ostatecznie uchronić się przed zaciągnięciem pożyczki w przyszłości.

Pieniądze na spłatę pożyczki

Dopiero po odliczeniu wszystkich powyższych wydatków i oszczędności od swoich dochodów możemy ustalić, ile pieniędzy pozostało na spłatę kredytu. To z otrzymanej sumy, którą ostatecznie wydajesz na spłatę miesięcznej raty:

Miesięczny dochód - Stałe wydatki - Koszty utrzymania - Fundusz ratunkowy = Maksymalna kwota dostępna do spłaty pożyczki 

W ten sposób możesz określić, ile miesięcznie możesz spłacić pożyczkę. Wymaganą kwotę spłaty możesz również sprawdzić za pomocą kalkulatora kredytu, który jest zamieszczony na wielu stronach internetowych. Znając swoje możliwości, dokonujesz bardziej świadomego wyboru i unikasz pożyczki, na którą po prostu nie możesz sobie pozwolić. Podczas planowania należy pamiętać, że niekoniecznie musisz wydawać wszystkie dostępne pieniądze. Będzie ci znacznie łatwiej, jeśli pozwolisz sobie na odrobinę elastyczności. 

2. Znajdź najtańszą pożyczkę

W przypadku większości pożyczkodawców istnieje wiele opłat i prowizji, które sprawiają, że bardzo łatwo się zgubić i trudno jednoznacznie określić, która oferta jest najtańsza. Na szczęście istnieje jeden wskaźnik, który każda firma pożyczkowa jest zobowiązana udostępnić opinii publicznej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (w skrócie APR) określa, ile rocznych opłat dotyczy płatności odsetek i prowizji. Tym samym pokrywa wszystkie koszty związane z pożyczką w ciągu roku. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę i postarać się znaleźć ofertę z niskim RRSO. Jeśli szukasz najtańszej pożyczki, powinieneś wybrać tę z najniższym RRSO.

Dlaczego RRSO jest tak wysokie?

Często natkniesz się na wartość RRSO, która może zwalić Cię z nóg. Dzieje się tak zwykle przy pożyczkach z krótkim okresem spłaty, na przykład dwa miesiące. Czy to oznacza, że ​​powinieneś unikać szybkich pożyczek, ponieważ ich RRSO może wynosić 1501 lub 1958%? Absolutnie nie. ÅOP jest obliczana, jak już wspomniano, w ujęciu rocznym, co powoduje rozbieżność w przypadku szybkich pożyczek, których maksymalny okres wynosi trzy miesiące. Tutaj ważną rolę odgrywa czas zwrotu, a im krótszy, tym większe RRSO. Niemniej jednak nadal warto korzystać z tego wskaźnika porównując między sobą chwilówki. Oprócz ich niebotycznie wysokiej wartości, nadal możesz zobaczyć, które z nich są tańsze, a które droższe. 

3. Kredyty konsumpcyjne czy szybkie pożyczki?

Osoby zainteresowane niewielką pożyczką, na przykład na kilka tysięcy złotych, często sięgają po szybkie pożyczki. Możliwą wadą są również wysokie koszty i prowizje oraz stosunkowo krótki czas na spłatę. Nawet jeśli na początku trochę pożyczysz, kwota ta może szybko wzrosnąć. Zaletą szybkich pożyczek są z pewnością częste kampanie, którymi firmy pożyczkowe starają się pozyskać nowych klientów. Zaciągają darmowe pożyczki, czyli wolne od opłat i prowizji, pod warunkiem, że są spłacane w terminie. 


Jeśli szukasz kredytu na kilka tysięcy złotych, lepszym rozwiązaniem może być kredyt konsumencki. Wtedy masz dużo więcej czasu na spłatę pożyczki. Jednocześnie większość pożyczkodawców oferuje korzystne raty, a nawet system spłaty, który pozwala na odroczenie spłaty. Rozkładając płatności na dłuższy okres czasu, możesz zaoszczędzić sobie kłopotów z szybkim znalezieniem środków na spłatę swoich zobowiązań. Niemniej jednak pożyczka konsumencka wymaga również dokładnego przemyślenia przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Czasami nie warto rozłożyć niewielkiej kwoty (np. 2000 zł) na wiele miesięcy. W takich sytuacjach możesz nawet podwoić swoje zobowiązanie kilkoma odsetkami i prowizjami.

CZYTAJ WIĘCEJ O MOREBANKER.PL

4. Przeczytaj uważnie umowę przed jej podpisaniem

Może to brzmieć jak przykazanie wypowiedziane twoim rodzicom, ale w żaden sposób nie umniejsza to przesłania tego zdania. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem. Przede wszystkim dlatego, że zawiera szczegółowe warunki i koszty Twojej pożyczki. Należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość miesięcznych rat określonych w umowie. Jest to kwota, która jest co miesiąc potrącana z Twojego konta, więc musisz upewnić się, że jesteś w stanie sobie z tym poradzić. Bez względu na to, jaki wynik dał Ci kalkulator kredytowy - kwota podana w umowie jest odpowiednią wartością, której musisz się kierować.Koniecznie sprawdź też, jakie opłaty pobiera pożyczkodawca w przypadku niewywiązania się z płatności: jakie jest wezwanie do zapłaty, ile dodatkowych kosztów odsetek, ile czasu masz na uregulowanie zadłużenia. Chociaż jest to mało prawdopodobny scenariusz, bądź przygotowany na najgorsze. W ten sposób nic Cię nie zaskoczy. Umowa pożyczki to także sposób na sprawdzenie, jak obietnice ze strony pożyczkodawcy pokrywają się z rzeczywistością. Upewnij się więc, że znasz firmę pożyczkową od podszewki przed podpisaniem umowy, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. 

Złóż wniosek do wielu pożyczkodawców

Znalazłeś trzy firmy pożyczkowe, których RRSO i raty są niemal identyczne? W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być złożenie wniosku do wszystkich tych firm. Wtedy wiesz z góry, które firmy są skłonne udzielić Ci pożyczek. Mając wycenę dopasowaną do swoich potrzeb, możesz je ze sobą porównać, a następnie wybrać jedną z nich. Złożenie wniosku jest zazwyczaj bezpłatne i niezobowiązujące. Oznacza to, że nikt nie zmusza Cię do zaciągnięcia pożyczki tylko dlatego, że złożyłeś wniosek. Dopiero po podpisaniu umowy jesteś zobowiązany do spłaty pożyczki.Należy jednak zachować ostrożność podczas wypełniania wniosków, ponieważ niektóre firmy mogą bardzo łatwo „przemycić” umowę w trakcie procesu i możesz przegapić szansę sprawdzenia wszystkich szczegółów. 

Który pożyczkodawca oferuje najlepsze warunki?

Jeśli będziesz ostrożny i rzetelny w wypełnianiu wniosków, możesz porównać wiele ofert aż do etapu umowy pożyczki. Pamiętaj, aby sprawdzić ich APR, miesięczne stawki i wszelkie inne opłaty, których APR nie obejmuje. Weź również pod uwagę informacje o czynnikach pozafinansowych, takich jak dodatkowe korzyści, np. możliwość odroczenia spłaty. Wszystkie te pytania mogą wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję. 

Większość witryn to tylko brokerzy

Gdy szukasz w Internecie idealnej pożyczki, szybko zauważysz, że stale pojawiają się nowe strony internetowe z ofertami pożyczek. Jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę, warto przyjrzeć się tym nowym platformom. Niemniej jednak większość stron, które pojawiają się w wyszukiwarce to „tylko” pośrednicy, tzw. brokerzy. Innymi słowy, korzystając z ich usług, zaciągasz pożyczkę w jednej z bardziej doświadczonych i znanych firm pożyczkowych. Jeśli więc złożyłeś wniosek do firmy pożyczkowej i zostałeś odrzucony, wniosek do pośrednika powołujący się na tę samą firmę nie ma sensu. 

Jak rozpoznać brokera?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz do czynienia z pożyczkodawcą, czy tylko z pośrednikiem, wystarczy spojrzeć na stopkę serwisu. Innymi słowy, musisz przejść na sam dół strony, gdzie znajdziesz tekst zawierający informacje kontaktowe i przydatne linki. W przypadku pośrednika będziesz mógł od razu określić, z jakimi firmami współpracuje. Niektórzy ludzie skrupulatnie ukrywają te informacje, więc jeśli masz wątpliwości co do charakteru serwisu, możesz znaleźć odpowiedź w zakładce „O nas”.  

Czy z pośrednikiem jest drożej?

Pośrednicy pośredniczą między Tobą a pożyczkodawcą przynajmniej do momentu przyjęcia przez Ciebie oferty firmy pożyczkowej. Po zatwierdzeniu oferty wszystkie formalności i relacje między Tobą a odpowiednim pożyczkodawcą pozostają. Taki układ nie oznacza jednak, że pożyczka będzie kosztować więcej, nawet jeśli pośrednicy dostaną prowizję za skierowanie klienta do pożyczkodawcy. Wielu brokerów faktycznie zarabia pieniądze, sprzedając Twój adres e-mail, wyrażając zgodę na wysyłanie Ci biuletynu lub treści sponsorowanych. Ubiegając się o pożyczkę, musisz wyrazić zgodę na takie działania. Oznacza to, że brokerzy mogą wysyłać Ci treści marketingowe w imieniu swoim i innych, niezależnie od tego, czy pożyczkodawca zatwierdzi Twój wniosek o pożyczkę. Więc jeśli wolisz unikać niechcianych wiadomości e-mail, 

Dlatego możesz bezpiecznie korzystać z Morebanker.pl

W Morebanker.pl dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Ci doskonały przegląd opcji kredytowych. Poszczególne pożyczki klasyfikujemy według takich czynników, jak popularność, warunki pożyczki i nasza prowizja. Otrzymujemy wynagrodzenie za wysyłanie klientów do partnerów.




notifyImg

Wpisz swój e-mail i sprawdź ofertę oraz porady dotyczące pożyczki:



Kontynuuj bez adresu email

Regulamin