Lån penge billigt online på Morebanker

BIK

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób weryfikowany jest twój wniosek o pożyczkę? Skąd pożyczkodawcy wiedzą o twoich problemach ze spłatą poprzedniego zadłużenia? Na jakiej podstawie bank odmówił ci kredytu? Dużą rolę w tej kwestii odgrywa BIK. Postaramy się zatem nie tylko rozwinąć ten dla wielu enigmatyczny skrót, ale również wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się BIK oraz jak wygląda współpraca z instytucjami pożyczkowymi.

BIK – co to jest?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym gromadzone są informacje na temat zadłużeń klientów. Są to zazwyczaj dane dotyczące historii spłaty zobowiązań, wielkości kredytów, potencjalnych opóźnień lub zaniedbań. BIK stanowi największy zbiór tego typu informacji o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach w kraju. Tym samym jest on źródłem wiedzy dla banków, które korzystają z niego, chcąc sprawdzić zdolność kredytową wnioskującego. W kontekście BIK-u możesz spotkać się również z takimi określeniami jak rejestr dłużników, czy spis zadłużonych, chociaż nie są one do końca poprawne. Często pojawia się także nazwa BIG (oznacza Biuro Informacji Gospodarczej). Jest to spółka zależna od BIK-u, operująca na podobnych zasadach, która gromadzi dane związane z przeterminowanymi zadłużeniami osób i firm. Pamiętaj jednak, że BIK nie zbiera informacji dla siebie, ale udostępnia je poszczególnym organizacjom, dlatego tak ważne jest utrzymywanie korzystnego statusu w bazach biura.

Ty też możesz skorzystać z BIK!

Dla wielu osób BIK kojarzy się negatywnie, często z odmową udzielenia pożyczki lub kredytu. Rzeczywiście, sprawdzenie statusu klienta w bazach BIK może być powodem, dla którego bank lub pożyczkodawca rezygnują z zawarcia umowy, jednak działania biura obejmują znacznie więcej. Tak samo jak służy bankom i innym instytucjom, BIK może być także twoim sprzymierzeńcem. Jako klient indywidualny lub przedsiębiorca, możesz w każdej chwili wystąpić o udostępnienie raportu dotyczącego twojej osoby. Wystarczy złożyć wniosek na stronie internetowej BIK, do której link znajdziesz tutaj. Tym samym BIK może okazać się niezwykle pomocny, na przykład kiedy szukasz nowej pożyczki, nie mając pojęcia, że twój status jest bardzo niekorzystny, a kolejne zadłużenie może cię pogrążyć.   

BIK wcale nie musi być negatywny

W wyszukiwarce internetowej często można spotkać frazę ‘pożyczki bez BIK’. Wynika to z faktu, że wiele osób odbiera „posiadanie” BIK-u jako synonim zadłużenia, co zdecydowanie nie jest prawdą. W BIK gromadzone są dane każdego klienta, który kiedykolwiek korzystał z usług instytucji finansowej, tj. banku, firmy pożyczkowej oraz SKOK-u, niezależnie od tego, czy swoje zadłużenie spłacił na czas lub z 60-dniowym opóźnieniem. Informacje w biurze są zarówno pozytywne, jak i negatywne. Do pierwszej grupy zaliczane są dane dotyczące terminowej spłaty, które tworzą pozytywną historię kredytową, co ułatwia uzyskanie kolejnego kredytu w przyszłości. Do negatywnych informacji zaliczamy te związane z niespłacanymi kredytami lub opóźnieniami w spłacie. To właśnie negatywna historia wpływa na niekorzystną dla kredytobiorcy decyzję w sprawie udzielenia kredytu.

Czy wiesz, że...

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej, ponad 90% danych gromadzonych w bazach biura, to dane pozytywne.

BIK pełni istotną rolę w procesie udzielania kredytu lub pożyczki, ale pamiętaj, że nie jest on odpowiedzialny za ostateczną decyzję. Tę podejmuje bank lub firma pożyczkowa w oparciu o, między innymi, raport BIK, a także inne analizy i oceny ryzyka. Warto mieć jednak na uwadze, że sami mamy niemały wpływ na to, jak ten raport wygląda. To od nas w dużej mierze zależy bowiem, jak będzie wyglądać nasza historia kredytowa.  

 

notifyImg

Wpisz swój e-mail i sprawdź ofertę oraz porady dotyczące pożyczki:

Kontynuuj bez adresu email

Regulamin